26/08/2020 - 25/10/2020

Štefan Ziegler – Fotoobrazy

Dátum/Date
26/08/2020 - 25/10/2020

Čas/Time
Celodenná

Miesto konania/Location

Dom umenia Arteska

Partizánska 63, 962 12 Detva

SlovakiaMúza medzi Vami – Výstava Fotobrazy fotografa Štefana Zieglera

Štefan Ziegler

Autor digitálne spracovaných fotografických obrazov sa narodil v Jihlave roku 1947. Väčšinu života prežil v Bratislave, teraz žije v Liptovskom Mikuláši, ktorého okolie mu poskytuje bohatú inšpiráciu pre jeho tvorbu. Koncom sedemdesiatich rokov absolvoval Školu výtvarnej fotografie v Olomouci, organizovanej vtedajším Zväzom českých fotografov, teda v čase, keď fotografie vznikali ešte v tmavej komore. Neskôr, po nástupe digitálnej fotografie,  svoju činnosť na poli fotografie prerušil a profesionálne sa venoval prekladateľskej činnosti, načo nadviazal vlastnou literárnou tvorbou, vychádzajúcej hlavne zo symbolizmu a surealizmu.

Fotografii sa začal znovu venovať približne pred desiatimi rokmi, keď začal fotografov predovšetkým prírodu a architektúru. Jeho záujem o maľbu a postupne priviedol k snahe o digitálnu transformácii fotografických snímok do podoby, ktorá predstavuje fázu prechodu z fotografie k maľbe pomocou digitálnych štetcov a iných techník, ktoré poskytujú súčasne technické možnosti. Podobne ako v literárnej tvorbe aj vo svojich vizuálnych dielach sa viac ako na zobrazovanie skutočnosti orientuje na sureálne zobrazovanie pocitov, vnútorných zážitkov, ktorým cieľom je vyvolať vzájomnú a individuálnu interakciu medzi autorom a recipientom diela. Z tohto dôvodu je zážitok z diela individuálny, a každý z divákov, ak sa pristaví, môže v nich nájsť niečo iné. Jednotlivé fotoobrazy sú zobrazené na plátne alebo na hliníkovej doske.

Fotoobrazy

Obrazový svet nálad nakreslených digitálnym štetcom z fotografickej predlohy. Na pohladenie, aj zamyslenie nad tvarmi a farbami.

Podujatie Múza medzi Vami z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je:

Organizátorom podujatia je: