03/07/2020 - 06/09/2020

Lucia Maňková & Viktori Rampal Dzurenko – Naše kráľovstvo

Dátum/Date
03/07/2020 - 06/09/2020

Čas/Time
Celodenná

Miesto konania/Location

Dom umenia Arteska

Partizánska 63, 962 12 Detva

SlovakiaDom plný výstav 2020 – Výstava Naše kráľovstvo drotárky Lucie Maňkovej a výtvarníčky  a filmárky Viktori Rampal Dzurenko

Lucia Maňková, Viktori Rampal Dzurenko

Obe autorky sa narodili v roku 1982 vo Zvolene v dvoch susediacich domov a tak im bolo akosi predurčené stať sa blízkymi dušami. Tvorbe sa začali venovať už v detstve, keď ako malé dievčatká spolu  vyrábali v dedkovej dielni rôzne drevené hračky či postavičky z hliny. Po absolvovaní gymnázia sa však ich cesty rozišli a každá sa samostatne pustila do svojho života.

Lucia Maňková

Je stavebná inžinierka v Bratislave a drotárstvo objavila pred asi 10 rokmi. Doslova jej učarovalo, ako sa obyčajný  v podstate 1 rozmerný drôt kúpený v železiarstve, ktorý si nik ani nevšimne, dá premeniť na 3D objekt, ktorý si už, pri troche šťastia, niekto všimne. Človek pracuje manuálne rukami a myseľ zatiaľ oddychuje – poletuje. Autorka ako lektorka ÚĽUVu v Bratislave vyučuje všetky úrovne drotárskych techník pre dospelých a tiež sa venuje aj výuke detí. Vo svojej tvorbe a venuje väčšinou vytváraniu trojrozmerných objektov zo živočíšnej  a rastlinnej ríše vyrobených klasickými drotárskymi technikami z pozinkovaného a čierneho žíhaného drôtu.

Viktória Rampal Dzurenko 

Narodila sa 6. mája 1982 vo Zvolene na Slovensku a život ju postupne zavial cez Českú republiku až do Indie, kde absolvovala početné študijné pobyty a výskumné cesty, napríklad aj vo filmovom inštitúte v Pune, či SRFTII Kolkata. Po absolvovaní filmovej réžie na FAMU sa v rámci doktoranského štúdia zaoberá fenoménom indického autorského filmu. Má vyštudovanú tiež estetiku a výtvarnú výchovu na pedagogickej a filozofickej fakulte UKF v Nitre. Maľuje už od malička: “moje maľovanie, to som ja, celistvá, farbami maľujem obrazy svojej duše”. Učí deti i dospelých filmovú a výtvarnú tvorbu a výchovu už viac ako 12 rokov. Vyučuje na FAMU, na kat. Výtvarnej výchovy PF UK v Prahe, v Aeroškole, v ZUŠ Jana Hanuše, súkromne. Svoju prácu umelca a učiteľa miluje, vníma to ako vzájomné obohacovanie sa, venuje sa jej kreatívne a uprednostňuje individuálny prístup. Pri výuke výtvarnej tvorby používa rozličné techniky a tiež so študentmi rada experimentuje. Zaujíma sa o kultúru, filozofiu a históriu Indie, venuje sa natáčaniu filmov, olejomaľbe, do budúcna plánuje otvoriť vlastnú umeleckú školu. Svojou prácou by rada ostaných ľudí motivovala k vlastnému objavovaniu.. Verí, že krása sa ukrýva v očiach toho, kto sa na svet a hlavne do seba dokáže pozrieť úprimne a naplno…

Výstava ´Naše kráľovstvo´ je súborom vybraných diel týchto dvoch autoriek, ktoré napriek odlišnostiam  sa zvláštnym spôsobom prelínajú. Názov výstavy je zároveň spomienkou na ich detstvo a ´kráľovstvo´ v podobe stromu, kde sa stretávali.

Webové stránky autoriek:
www.viktori.czwww.drotik.sk

Výstava je predajná.

Podujatie Dom plný výstav z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je: