10/03/2021 - 30/04/2021

Gabriel Kosmály – Výber z tvorby + virtuálna prehliadka

Dátum/Date
10/03/2021 - 30/04/2021

Čas/Time
Celodenná

Miesto konania/Location

Dom umenia Arteska

Partizánska 63, 962 12 Detva

SlovakiaVýstava Gaba Kosmályho sa v Arteske objavila už koncom minulého roka. Nakoľko však pandémia neumožnila jej návštevu mnohým z Vás pre opatrenia, rozhodli sme sa, že výstavu v roku 2021 zopakujeme, v nádeji, že budete mať možnosť ju navštíviť. Žiaľ namiesto očakávaného uvoľnovania sme sa dostali do stavu, kedy nastúpilo sprísňovanie a nádej na otvorenie výstav je v nedohľadne. Aby ste však mali možnosť zažiť aspoň kúsok atmosféry z tejto skvelej výstavy, prinášame Vám ju vo forme virtuálnej prehliadky a dúfame, že príde čas, kedy si výstavu budete môcť zažiť aj naživo.

Dom Plný Výstav 2021 realizujeme vďaka podpore Fondu na podporu umenia

V prvej tohtoročnej výstave zo série Dom Plný výstav 2021 predstavuje Gabriel Kosmály osobité diela, ktoré môžeme vnímať ako prelínanie viacerých druhov umení – fotografie, klasickej grafiky i maliarstva.

Gabriel KOSMÁLY / 1957
Vyštudoval odbor fotografie u prof. Miloty Havránkovej na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde získal aj doktorát z teórie umenia. Pôsobí ako stredoškolský učiteľ na Strednej umeleckej škole v Leviciach, kde aj žije a tvorí.

Vystavoval na Slovensku /Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Hlohovec, Levice, Nové Zámky, Komárno … /v Českej republike /Děčín, Vsetín, Brno/, v Maďarsku /Šoproň, Ostrihom, Budapešť, Pásztó, Salgótarjan …/, v Poľsku /Krakov/, Luxembursku /Esch/, Japonsku /Kyoto/, Anglicku /Bournemouth/, v Nemecku /Güsteow/, Belgicku /Morstel/ a Portugalsku.

Štúdium fotografie a inklinovanie ku grafike v priebehu štúdia na Pedagogickej fakulte zásadne ovplyvnilo jeho vizuálne smerovanie. Skĺbil výrazové prostriedky oboch umeleckých odborov a pomocou majstrovského technického spracovania za použitia Sabatierovho efektu, solarizácie, izohélie či vlastnými autorskými technikami deštrukčného zasahovania do fotografických matríc, vytvára celkom osobité diela, ktoré môžeme vnímať ako prelínanie viacerých druhov umení – fotografie, klasickej grafiky i maliarstva. Pre Kosmályho to nie je náhodné a dočasné experimentovanie, ale životný umelecký program. Charakter tvorby odráža autorov vlastný psychický i filozofický svet, ktorý miestami nadobúda surrealistický, imaginárny až fantazijný rozmer.

Kosmály si vytvoril svojráznu poetiku, novú estetickú realitu, v ktorej hravosť, radosť z objavovania, citlivosť na svet okolo seba i v sebe, ponúka divákovi bohatý umelecký zážitok.

Podujatie Dom plný výstav z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je: