Dom plný umenia – 4.10.2019
- október 6, 2019

Dom plný umenia – 4.10.2019

V piatok 4.10.2019 sa znova v Arteske zišla kopa skvelých umelcov, aby predviedli divákom to, čomu sa venujú, priniesli kus dobrej nálady a predstavili svoje nové diela. Tretie pokračovanie DPU sa nieslo v znamení skvelej atmosféry a my začíname mať obavy, že budeme musieť obmedziť počet návštevníkov, pretože kapacita priestoru bola tentokrát už asi na svojom maxime.

Počas zaujímavého večera sme mali možnosť vidieť prezentáciu a vypočuť si zaujímavé príbehy od Jozefa Spodniaka zo Zvolena tvoriacom street Art pod pseudonymom Panika 71. Ďalším, kto nám spestril program bol spisovateľ, textár a pesničkár zo Žiaru nad Hronom – Peter “Kefo” Šrank, ktorý najprv predstavil svoju literárnu tvorbu a neskôr nás zabavil svojimi piesňami. Po Peťovom hudobnom vstupe sa predstavila Emily D. Beňová, ktorej knihy záujemcom o fantasy určite netreba predstavovať. Milá mladá príjemná spisovateľka z východu ešte spestrila večer krátkym, no o to zaujímavejším úryvkom zo svojej poslednej knihy a nasledovalo prekvapenie večera – energická mladá hudobná skupina z Detvy – Racional Reason, ktorá už síce spolu hráva nejaký ten čas, ale doteraz sa verejne neprezentovala.

Po krátkej prestávke otvorili druhú časť večera chalani z Racional Reason a následne po nich predstavil svoju tvorbu fotograf Ondrej Medveď z Bratislavy, ktorý sa venuje dosť urbanexu a preto neobišiel ani pár zážitkov z fotenia v opustených budovách.  Po ňom nám znova zahral pár piesní Peťo Šrank a nasledovala prezentácia Danice Hrnčiarovej Šišlákovej, ktorá po svojom predstavení sa zaujala obecenstvo výbornou poéziou. Druhú časť programu uzatvorili znova chalani z Racional Reason.

Nasledovala tretia časť, ktorú otvorila pieseň od Racional Reason a po nej nasledovala prezentácia Ireny “Irči” Polívkovej, fotografky z Detvy, ktorý sa foteniu venuje už úctyhodných pár rokov a vo svojich neuveriteľných 82 rokoch v tejto záľube neprestáva. Irča si pre divákov pripravila nádhernú prezentáciu svojej tvorby doplnenú hudbou a veršami, kde dominovali fotografie prírody. Nasledoval hudobný vstup Racional Reason a po ňom najprv veľmi zaujímavý rozhovor s mladým cestovateľom z Detvy (žijúcim v Bratislave) – Stanom Polívkom. Po pár slovách o svojom cestovateľskom koníčku po zaujímavých destináciách nasledovalo premietanie Stanovho dokumentu z Mongolska. Večer ukončili znova chalani z Racional Reason, ale ako to už v Arteske býva zvykom, prezentáciou naše večery nekončia a tak aj tentokrát sme pokračovali v družných rozhovoroch až do neskorých hodín.

Ako sme všetci skonštatovali, tak atmosféra DPU bola vynikajúca a my začíname mať obavy, ako budeme riešiť kapacitu priestoru, ktorý už počas tohto piatku dosiahol asi svoje maximum. Ako to už ale býva zvykom, tak budeme riešiť za pochodu a už teraz sa tešíme na ďalších hostí a návštevníkov v ďalšom DPU, ktorý pripravujeme na 29.11.2019.