Rozhovor s Racional Reason
- december 16, 2019

Rozhovor s Racional Reason

Matúš Sedliak (bicie), Robo Ostrihoň (basgitara) a Marek Svintek (el. gitara) tvoria zatiaľ nepomenované garážové trio z Detvy, ktoré napriek skúsenostiam a množstvu nahrávok ešte nezverejnili žiaden materiál. Chalanov ste však mohli vidieť koncertovať na októbrovom DPU v Dome umenia Arteska v Detve. Ich hudba má sľubnú budúcnosť a napriek garážovému pôvodu znie profesionálne.

K akému žánru sa hlásite?

M: Poväčšine rock, taký tvrdší štýl, ale nie metal, skôr hardrock.

R: Nó, to je ťažko zaradiť, čo hráme. Hard alebo alternatívny rock, aj blues kúsok.

M: Snažíme sa to meniť, aby to nebol len jeden rytmus a jednoduchá basa.

R: A hlavne nech je to také plnšie, keď tam nie je ten spevák.

M: Tu sa veľa členov menilo a s nimi aj to, ako hráme, vlastne iba my s Robom sme tu asi tri roky, takže je to ťažko sa na nejakom zvuku ustáliť.

R: Možno aj 4-5 rokov? Neviem (haha)

M: Teraz sme len speváka našli, zajtra má prísť na prvé stretnutie.

Ako ste začali hrať na nástroje?

M: Ja som chodil do ZUŠky a ono sa to začalo tak, že brat prišiel domov a vraví že chce hrať na gitaru, a vtedy som mu povedal „Hej ty k***t? Ak ty budeš hrať na gitaru, tak ja budem hrať na bicie!“ Ale po dvoch dňoch som si to rozmyslel. Raz ma mama brala zo školy a išli sme brata zapísať do ZUŠky, a mama mi vraví – „Tak choď aj ty niekde.“ Tak som začal rozmýšľať, že poviem niečo, čo tu isto nemajú a potom nebudem musieť nikam chodiť, vieš? A napadlo mi, že bicie, to tu isto nemajú. Tak vravím mame – „No, bicie, ak by tu mali…“ „No jasné že tu máme!“ A vtedy som si pomyslel „No do p**e!“ Keď som mal už nejakých 11-12 rokov, vtedy som si povedal, že toto je ono, toto chcem robiť!

R: Ja som začínal v štrnástich s chalanmi, a teraz chcem mať čo najväčší prehľad v hudbe. V tom ma teraz baví jazz, že je technický a harmonický, a to mi pomáha sa zlepšovať.

Ako ste sa dali dokopy?

M: Som hrával s jedným gitaristom, Robovým spolužiakom zo základnej, ale on bol taký, no…

R: „faschistisch“ (haha)

M: Takže s ním sme začínali hrať punk, väčšinou Ramones a podobne. Lebo vieš chalani majú gitaru a bicie, tak čo začnú hrať? Jasné že punk, to máš pesničku nacvičenú za 2 hodiny a je ti jedno ako to hráš. Punk proste neriešiš.

No a Robo, ten chodil s nami do garáže, a keďže sme potrebovali basgitaristu, on začal.

R: Ten prvý gitarista on nás proste mal p**i. Nechodil sem skoro vôbec a potom nás nechal tak.

M: A ešte sme tu chvíľu mali Robovho bratranca, ale to bol najväčší nacista akého poznám. Sme mu povedali „Kámo, skús dačo zaspievať“ a do toho, ako sme hrali, tak on začal „Od Žiliny ide vlak…“  Tak sme mu povedali, že takto to asi nepôjde a tam skončil. No a odkedy sme mali toho druhého gitaristu, tak hráme hard rock. Zo začiatku to väčšinou boli covery  Nirvany, Black Sabbath a podobne.

R: Ten druhý však tiež odišiel, no vtedy sme našťastie spoznali jedného učiteľa gitary zo ZUŠ-ky, Igora Krajčiho. On za nami prišiel jeden večer a vraví, „Chlapci to je po***i čo tu vy hráte, to je neskutočné!“

R: Samozrejme, že to vtedy bolo na p**u.

M: No ale on nás potom bral hrávať s jeho kamarátmi.

R: A tiež nás zobral na také menšie vystúpenia, z ktorých máme prvé videá, čo sa dajú nájsť aj na YouTube.

R: To bolo koľko? Dva možno tri roky dozadu. 

M: Hej. Ale to boli také časy, že tu sa strašne pilo. Ale samozrejme, že vtedy sme sa od nich veľa naučili, to boli chalani, ktorí vyštudovali konzervatórium. 

R: To Igor je taký hudobník že …

A tretí člen?

M: Mareka nám dohodil Igor, lebo on bol vtedy jeho žiak. A keď on začal hrávať, tak sme skúšali pravidelne. Odvtedy to už dávalo zmysel. Nebolo to len o tom zahrať si a roz***ť sa.

Akú hudbu počúvate vo voľnom čase?

M: Ja? Ja si idem fakt že tie najtvrdšie veci, čo sa dajú nájsť. Ono ide v podstate o to, že každý z nás je zameraný na úplne iný žáner hudby a potom sa to tak mieša. Ak chceme hrať spolu, tak sa musíme jeden druhému prispôsobiť. Chceme to robiť tak, aby si každý vedel povedať, že toto čo tu hrám, ma baví.

R: Ja teraz počúvam jazz, punk a indie rock. Väčšinou také menej známe kapely, Wolfpack, Snarky Puppy, z Lo-Fi Jazz to je Kiefer a z RnB Thundercat, ale nelimitujem sa iba u týchto skupín, jednoducho, čo sa mi páči, to si uložím a počúvam.

Premýšľali ste, že by ste sa zapojili do Demovnica_FM?

M: Určite, ale to musíme dať všetkých členov dokopy. Veď uvidíme zajtra, keď nám prvý krát príde spevák. My chceme, aby to, čo dáme von, malo hlbší zmysel. Potom možno pošleme nahrávku. 

Kam sa chcete so skupinou dostať? Necháte to tu v garáži, alebo sa presuniete na väčšiu scénu?

R: No, my sme rozmýšľali, že by sme šli s hudbou do zahraničia.

M: Tam má niečo takéto viac príležitostí a väčšiu budúcnosť. Určite nechceme zostať tu a hrať v garáži do dvadsaťpäťky. Ja nenávidím stereotypný život, mne by sa to úplne hnusilo žiť ten istý nudný deň do konca života. A preto dávam všetok svoj čas do toho, aby som sa z tadeto dostal. Myslím, že hovorím aj za Roba.

R: Tak je.

Myslíte, žeby sa vám ľahšie začínalo mimo Detvy?

(haha)

M: Určite. Ak odtiaľto ľudia ako my neodídu do približne dvadsaťpäť rokov, tak to s nimi ide dole. 

R: Zakoreníš sa tu, a keďže sa nudíš, tak buď piješ alebo fetuješ. (haha) 

M: Máš 3 možnosti, môžeš odísť, piť alebo fetovať. 

M: Ale sme tu určite pre niečo. 

R:  A mohli sme na tom byť aj horšie. 

M: Si predstav, že sme v Afrike kámo.

(haha)

 

Autor príspevku: Šimon Hudák