30/06/2019 - 01/08/2019

Výstava Malebné Podpoľanie / Exhibition Wonderful Podpoľanie

Dátum/Date
30/06/2019 - 01/08/2019

Čas/Time
Celodenná

Miesto konania/Location

Dom umenia Arteska

Partizánska 63, 962 12 Detva

SlovakiaVýstava fotografií fotografa Tomáša Belka z Detvy.

Tomáš Belko

Podpoľanie dokáže chytiť za srdce na prvý pohľad. Kopcovitá krajina na južnom úpätí Poľany je popretkávaná líniami terasovitých polí s roztrúsenými usadlosťami všade na okolí. Obraz zabudnutého Slovenska, ktorý tu sčasti pretrval dodnes. Príroda stvorená v dávnej minulosti sopečnou činnosťou, následne pretvorená človekom do súčasnej malebnej podoby.

Podpolianske scenérie okúzlia človeka v každom ročnom období. Obzvlášť nádherná je hriňovská jar, ktorej dominujú snehobiele koruny rozkvitnutých čerešní na pozadí zazelenaných polí. Jeden z najkrajších výhľadov na lazy je z vrchu Javorinka. Poskytuje široký pohľad na zvlnené polia lemované cestami s množstvom lazníckych usadlostí. Celkovú panorámu dotvára novodobý kostol na Raticovom vrchu, z ktorého sa v kontraste s okolitými lazmi stala dominanta krajiny.

Pohľady na šachovnice hriňovských polí nám pripomínajú odvekú pracovitosť a skromného ducha našich predkov, ktorí tu žili. Ich odkaz nájdeme aj prostredníctvom tradičnej ľudovej kultúry v podobe piesní, tanca, kroja a ľudovej architektúry. Prícestné vyrezávané kríže, bohato zdobené pestrými farbami a ornamentmi, dodnes pripomínajú dávne majstrovstvo drevorezby. Rovnako aj pôvodné podpolianske drevenice osamote stojace v dokonalej harmónií s okolitým vidieckym prostredím.

Ako rodákovi z Detvy mi Podpoľanie učarovalo nielen svojou výnimočnosťou ale aj tým, že je mojím domovom. Spočiatku som fotografoval najmä zo zvedavosti v snahe čo najlepšie spoznať kraj, v ktorom žijem. Neskôr sa u mňa čoraz viac prehlboval záujem o zaznamenanie tohto ojedinelého kúta Slovenska. Napokon sa Podpoľanie pre mňa stalo takmer nevyčerpateľnou inšpiráciou.
Táto výstava predstavuje výber z mojich fotografii zozbieraných za posledných niekoľko rokov. Nájdete v nej rôznorodé premeny Podpoľania počas ročných období a rôzne prvky ľudovej kultúry. Ostáva nám veriť, že Podpoľanie si svoj vzácny charakter zachová aj naďalej a bude tak pripomínať stratený ráz Slovenska aj budúcim generáciám.

An exhibition of photographs by photographer Tomáš Belko from Detva.

Tomáš Belko

The region of Podpoľanie has the power to steal your heart at first sight. The hilly landscape of the southern slopes of Poľana, covered with scattered terrace fields and isolated settlements, evokes images from a different era—images of a Slovakia long lost to time. It is a piece of landscape first carved out by volcanic activity, then reshaped by humans into its current picturesque form.

Whatever the season, Podpoľanie rarely fails to astound. In spring, the fields around Hriňová become dominated by snow white cherry trees, perhaps a bit extravagant against the modest backdrop of green meadows.The slopes of Javorinka offer some of the most beautiful views of Hriňová’s scattered settlements. As the landscape opens into the distance, it presents the spectator with a unique view of the green fields lined with snake-like roads and numerous hamlets. The panorama is made complete by the Franciscan church at the top of Raticov vrch, the modern architecture of which makes it dominate the surrounding landscape.

The chessboard-like pattern of Hriňová’s terrace fields reminds us of the industriousness and the humble spirit of the people who shaped it. But then again, nothing reflects their legacy more clearly than the songs, folk costumes, and the remaining traditional architecture. Traditional crosses, painted with vibrant colors and covered with elaborate ornaments, stand next to many frequented roads as monuments to our ancestors’ mastery of woodworking. Equally impressive are the authentic wooden houses, solitary and perfectly harmonious with their surroundings.

Since I am native to the town of Detva, Podpoľanie does not captivate my interest only due to its uniqueness. It is also my home. At first, I picked up photography out of pure curiosity, wanting to learn more about the place where I live. Only later did I become interested in documenting this extraordinary part of Slovakia. Ultimately, Podpoľanie has become, for me, an inexhaustible source of inspiration.

This exhibition represents a selection of photographs that I took over the past couple of years. It captures the seasonal transformations that Podpoľanie undergoes every year. We can only hope that Popoľanie retains its unique character so that it may continue to remind future generations of a Slovakia long gone.

Tomáš Belko