28/06/2019

Dom plný umenia / House full of art

Dátum/Date
28/06/2019

Čas/Time
17:00 - 21:00

Miesto konania/Location

Dom umenia Arteska

Partizánska 63, 962 12 Detva

SlovakiaDom plný umenia je literárno – hudobno – fotograficko – výtvarný večer v Záhrade umenia (vonkajší priestor Domu umenia Arteska), kde sa návštevníkom predstavia umelci z rôznych druhov umenia.  Návštevníci si budú môcť vypočuť úryvky z literárnych diel, vypočuť si autorskú hudbu a spev, diela výtvarníkov a fotografov v prezentácii aj naživo. Po prezentácii bude večer pokračovať diskusiou, autogramiádou a návštevníci si majú možnosť od autorov zakúpiť ich diela.

V programe sa predstavia:

Miroslav Kapusta – poézia
Zdenka Wenzlová Švábeková – próza
Ľudovít Majer – aforizmy
Miroslav Dávid – poézia
Roman Buhovecký a Emka Kováčiková – hudba a spev
Štefan Ziegler – fotoobrazy
Jozef Fašanga – fotografia
Andrea Koncová – fotografia
Miro Pazdera – hudba a výtvarník
Janka Faltinova – výtvarník
Martina Majcherová – výtvarník

a ďalší hostia.

Miroslav Kapusta
Miroslav Kapusta sa narodil 10. októbra 1953, v Tepličke nad Váhom a od roku 1975 žije a pôsobí v Banskej Bystrici. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a zároveň aj literárneho klubu Litera 2, pri Štátnej vedeckej knižnici, jej literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici. Realizuje sa najmä tvorbou poézie, aforizmov, sentencií, ale i epigramov a haiku. Patrí k organizátorom kultúrno-spoločenského života v Banskej Bystrici a cez projekt Ars Poetica Neosoliensis sa zaradil k neúnavným propagátorom poézie nielen v jej regióne.
Je autorom týchto literárnych titulov:
Verše odomknuté husľovým kľúčom, Ja sa z toho ušúľam…!, Mŕtvym rybám na dne nesvietia, Štepený čertom, Raz budú aj svätí z neba padať, Nulová gravitácia, Iný už nebudem, Všetko je AFORIZIAKUM, Tŕne a lupene,
Zdroj: www.martinus.sk

Zdenka Wenzlová Švábeková
Matka, babka, podnikateľka, poetka, spisovateľka, kamarátka a tak trochu filantropka si kladie čoraz väčšie výzvy. Ide v smere hodinových ručičiek stále vpred, a bráni času zastať. Jej charitatívna činnosť ju voviedla do prostredia, kde nachádza inšpirácie na písanie skutočných príbehov, v ktorých poukazuje na odvrátenú stranu lásky, týranie a zneužívanie detí, aj žien. Svinstvo tohto druhu si podľa nej zaslúži, aby od nás všetkých dostalo viac pozornosti, ako aj priestoru na prehodnocovanie. Hoci storočie v ktorom žijeme vo všetkom napreduje, v našej spoločnosti neustále roky tabuizujeme tému týrania a zneužívania detí a žien. Knihou „Nesmieš povedať“ poukázala práve na týranie a zneužívanie dieťaťa a získala si mnoho čitateľov, ktorí ju žiadali v téme pokračovať. Nasledoval príbeh ženy matky s rovnako veľkým úspechom. Pripravovanou knihou s názvom „Naposledy plačem,“ sa chystá v čitateľovi rozdúchať emócie aj vášne až po poslednú stranu. Tiež je autorkou veľmi pútavej zbierky básní Roztavené putá.
Zdroj: www.martinus.sk

Ľudovít Majer
Písaniu sa venuje približne od roku 1988, kedy začal uverejňovať svoje aforizmy a epigramy na stránkach dnes už neexistujúceho tlačeného satiricko-humoristického časopisu Roháč a neskôr aj v ďalších vtedajších periodikách, dokonca aj v zábavných reláciách Slovenského rozhlasu. Príležitostne sa venuje aj poézii, ktorá je taká ako on, svojská. V súčasnosti sa môžete s jeho tvorbou stretnúť na stránkach Literárneho (dvoj) týždenníka a programového dvojtýždenníka TELE plus a samozrejme v HURIKONE. Inšpiráciu čerpá zo života, pričom využíva svoj pozorovací talent, svoju záľubu v hraní sa so slovami našej krásnej, ľubozvučnej a bohatej slovenčiny a schopnosť vyjadriť myšlienku stručne a jasne. V roku 2013 mu vyšla knižka jeho už publikovaných aforizmov, epigramov a iných drobností pod názvom Ľudove slovesnosti, ktorú vydal pod pseudonymom Ľudo Majer Jakubský; pseudonym si zvolil podľa svojej rodnej dedinky. V knižke je to najlepšie z jeho tvorby za ostatných 25 rokov. Pre veľký úspech pripravuje druhé upravené vydanie a vydanie novej knižky z najnovšej tvorby.
Zdroj: www.humorikon.sk

Miroslav Dávid
Miroslav Dávid narodil sa 1956, žije a tvorí v Malackách. Textár a básnik, autor nezávislý na ničom (iba ak na láske). Celý život sa venuje alternatívnej, nezávislej hudbe — tvorivo (texty pre viacero hudobných formácií) aj organizačne (festivaly, hudobno~spoločenské podujatia, koncerty, klubové kultúrne aktivity). Ako sám vyznáva: „Každodenne ako chlieb ju hľadám, sledujem a konzumujem. A zapisujem si do vlastných katalógov. Takmer úchylnosť.” Okrem rôznych civilných povolaní pôsobil ako manažér a dvorný textár formácie AC+, aj ako spolutvorca v iných, najmä nezávislých a inožánrových skupinách ako Reel (20 rokov a 6 albumov), Robom Grigorovom či Einleitungszeit. Pôsobí ako slobodný umelec. V roku 2018 za svoju tvorbu obdržal hneď tri ocenenia:
1.“Cena za nežnosť /Price for tenderness“ 11th Tais Awards 2018 (za trilógiu zbierok „Rogalo, veľryba a Kristus Pán“, „Detox“ a „s Malinami nastoknutými na Prstoch“)
2. „Mobelova poklona“ (za zbierku „Detox“)
3. „Diplom PARS ARTEM za 3.miesto v PARS POETRY 2018“ (2.kategória – autori s vydanými knihami)
Zdroj: www.bowlingmalacky.sk

Roman Buhovecký
Roman Buhovecký je hudobník, ktorý sa snaží byť autentický nielen vo svojej hudobnej tvorbe, ale aj v každodennom prežívaní. Usiluje sa o poctivý prístup k životu bez skratiek a tak neraz zažíva hĺbku i šírku, pády aj zlyhania. To všetko pretavuje do svojich piesní, ktorými chce sprostredkovať svoje zážitky a prinášať ľuďom radosť a nádej. Vydal hudobný album s názvom Svitanie. Piesne z tohto albumu sú o láske, nádeji a o prekonávaní životných prekážok. Od iných hudobníkov sa odlišuje tým, že nemá textárov ale zhudobňuje poéziu rôznych autorov.
Zdroj: http://www.kamdomesta.sk

Emka Kováčiková
Emka je 16 ročná, nevidiaca, nesmierne talentovaná konzervatoristka, ktorá sa na svet nepozerá očami, ale svojim úprimným a citlivým srdcom. Emka má zlato v hrdle a okrem toho hrá na klavíri. Je to nádherná, éterická bytosť, ktorá si svojim spevom dokáže podmaniť každého.

Štefan Ziegler
Štefan Ziegler je prekladateľ nemeckého jazyka a v posledných rokoch sa venuje intenzívne literatúre. Píše romány, básne a rôzne texty, ktoré zverejňuje na svojej FB stránke. Napísal román Raj na zemi s podtitulom Manipulácia I, v súčasnosti pracuje na jeho pokračovaní s názvom Peklo na zemi s podtitulom Manipulácia II. Vzhľadom k tomu, že dnes si môže vydať knižku za poplatok vlastne ktokoľvek, kto zoženie peniaze, rozhodol sa pre inú cestu. Okrem literatúry sa venuje aj vizuálnemu umeniu. Vytvára originálne, autorské fotoobrazy, ktorými dokáže vyraziť dych. Tieto diela tvorí grafickou úpravou základnej fotografie. Niekedy prevláda fotografia, inokedy je výsledok nerozoznateľný od maľby – samozrejme na fotografii.
Zdroj: http://vychor.blog.pravda.sk

Jozef Fašanga
Patrí k tým, ktorých fotografické médium napĺňa radosťou a uspokojením, pričom jeho tematický okruh záujmu nie je jednoznačne vyhranený. V širokom spektre záujmu zobrazuje rôzne žánre – prírodu so silným akcentom a zmyslom pre detail v krajine, mestskú krajinu a architektúru, portrét. Zvláštne miesto v jeho tvorbe zaujímajú motívy z rôznych folklórnych slávností a národopisných podujatí. Jeho fotografie sú neštylizovaným záznamom skutočnosti, kde prevláda pocitová stránka prejavu s nadhľadom na realitu, stvárnenú kultivovanou formou.
Zdroj: http://www.fotoklubdetva.sk

Andrea Koncová
Andrea Koncová je autorkou pohybujúcou sa na rozhraní fotografie, grafiky a ušľachtilých tlačí. Vo svojej tvorbe často analyzuje a skúma spoločenské statusy a pocity ženy. Táto prchavá introspekcia je o intimite v nás, nielen o priestore pre kreativitu v kontexte Woolfovej Vlastnej izby. Autorkina priama inšpirácia Duane Michalsom je citeľná v celej jej tvorbe.
Zdroj: https://trafacka.sk

Martina Majcherová
Martina Majcherová je členkou združenia výtvarných umelcov Zvolenská sedmička od roku 2015. Venuje sa maľbe akrylom. Pravidelne sa zúčastňuje výtvarných salónov. Maľovanie je pre ňu relax a nástroj pre plodné trávenie voľného času.
Zdroj: http://www.zvolenskasedmicka.sk

Janka Faltinova
Janka Faltinova je členkou združenia výtvarných umelcov Zvolenská sedmička od roku 1999. Venuje sa maľbe a kombinovaným technikám. Pravidelne sa zúčastňuje výstav a akcií združenia Zvolenská sedmička.
Zdroj: http://www.zvolenskasedmicka.sk

Miroslav Pazdera
Slovenský gitarista, skladateľ a výtvarný umelec samouk, českého pôvodu.
Narodil sa v Ústí nad Labem v roku 1962.Keď mal okolo 6 rokov, vyrobil si niečo ako brnkací nástroj z dosky na vaľkanie cesta, klinčekov a gumičiek. To boli jeho neoficiálne začiatky ako budúceho gitaristu. Od ranného veku začal aj kresliť a maľovať. Na gitare začal hrať ako pätnásťročný a nejakú dobu pôsobil ako samostatný gitarista a spevák voľnomyšlienkár. Okolo roku 1985 založil skupinu KOLOMAŽ – Deti kapitána Ándrgranta. V tej dobe ešte ako duo v akustickej forme. Rok 1988 – laureáti a cena divákov na podujatí “Zaprášenými cestami“ v Brezne. Neskoršie sa skupina rozrástla o ďalších členov a elektrifikovali sa. V roku 1990 bola skupina prijatá pod agentúru Slovkoncert. 1991 nahrávanie v Slovenskom rozhlase v Bratislave. 1992 – Laureáti ROCKLETu (celoslovenská súťaž rockových skupín) a nahratie albumu “VŠETKO JE OK“ v Ostravskom štúdiu Citrón. Neskoršie samostatná hudobná práca ako účinkujúci gitarista a spoluautor scénickej hudby pre Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici, v hre Smrť Dona Quijota aj ako štúdiový gitarista v hudbe pre hru Sindibád. V dávnejšej dobe účinkovanie tak isto s gitarkou v hre Láska k trom pomarančom. Okolo roku 2000 založil skupinu PANTA REI dnešná ZET4. V ZET štvorke sa po dlhej pauze a personálnych zmenách venuje čisto inštrumentálnej produkcii, hudobne zameranej na artrock – jazzrock v programe STRESSKA. Príležitostne sa aj ďalej venoval scénickej hudbe ako samostatný autor aj interprét. V tejto produkcii vznikla scénická hudba k hre Jakubov veľký dar (divadlo Harry Teater), Nativitas albus papilio – Zrodenie bieleho motýľa (divadlo Harry Teater). V roku 2010 mu udelili cenu poroty v kategórii jazzová gitara na gitariáde v Banskej Bystrici. V roku 2012 bol nominovaný na gitaristu roka v doprovode ZET4 na multižánrovej hudobnej súťaži The Stage/Skutečná liga v Prahe. Momentálne sa venuje aj sólovej hudobnej produkcii s inštrumentálnym programom Nekonečná nálada, ktorý je zaujímavou a príjemnou fúziou s prvkami world music, jazzu, bluesu a klasickej hudby. Gitarovú hru ešte podfarbuje cez gitarový syntetizátor. Jeho vyzretá hudobná tvorba je plná farieb, podmanivých melódií a jeho precízna hra sa vyznačuje silným improvizačným myslením. Ako maliar a PC grafik pracoval do teraz dlhých 18 rokov na tvorbe maľovaných máp a iných komerčných výtvarných prácach. Popri tejto činnosti sa venuje aj voľnej maliarskej tvorbe. Obľúbené techniky – lavírovaná perokresba, akvarel, akryl, suchý pastel a digitálna maľba a kresba.

The House of Art is a literary – musical – photographic – art evening in the Garden of Art (the outside of the Arteska House of Art), where artists from various types of art will present themselves to visitors. Visitors will be able to listen to excerpts from literary works, to listen to the author’s music and singing, the works of artists and photographers in the presentation and live. After the presentation, the evening will continue with a discussion, autograph session and visitors will have the opportunity to purchase their works from the authors.

The program will present:

Miroslav Kapusta – poetry
Zdenka Wenzlová Švábeková – prose
Ľudovít Majer – aphorisms
Miroslav David – poetry
Roman Buhovecký and Emka Kováčiková – music and singing
Štefan Ziegler – photo pictures
Jozef Fašanga – photo
Andrea Koncová – photo
Miro Pazdera – music and artist
Janka Faltinova – artist
Martina Majcherová – artist

and other guests.

Miroslav Kapusta
Miroslav Kapusta was born on October 10, 1953, in Teplička nad Váhom and since 1975 he has lived and worked in Banská Bystrica. He is a member of the Association of Slovak Writers and also of the Litera 2 Literary Club, at the State Scientific Library, its Literary and Music Museum in Banská Bystrica. It is mainly made by the creation of poetry, aphorisms, sentiments, but also epigrams and haiku. He is one of the organizers of cultural and social life in Banska Bystrica and has joined the tireless promoter of poetry not only in her region through the Ars Poetica Neosoliensis project.
He is the author of these literary titles:
Verses unlocked with a clef key, I make it off …!
Source: www.martinus.sk

Zdenka Wenzlová Švábeková
A mother, a grandmother, a businesswoman, a poet, a writer, a friend, and a bit of a philanthropist are asking more and more challenges. It goes clockwise still forward, and prevents time to stand. Her charitable work led her to an environment where she is inspired to write true stories in which she points to the dark side of love, the abuse and abuse of children and women. According to her, the crap of this kind deserves to receive more attention from all of us, as well as a space for review. Although the century in which we live in everything is progressing, in our society we are constantly tabooing the issue of child and women abuse and abuse. She did not say „She must not say“, she has just pointed out the abuse and abuse of her child and has acquired many readers who have asked her to continue the subject. Followed the story of a mother’s mother with as much success. He is preparing a book called „The Last Weeping,“ which is about to drive emotions and passions to the reader in the reader. She is also the author of a very gripping collection of poems Melted Handcuffs.
Source: www.martinus.sk

Ľudovít Majer
He has been writing about writing since 1988, when he began publishing his aphorisms and epigrams on the pages of the no longer existent printed satirical-humoristic magazine Roháč and later on in other periodicals, even in the entertainment programs of the Slovak Radio. He also occasionally engages in poetry that is like him, his own. Nowadays, you can meet his work on the pages of the Literary (two) weekly magazine and the TELE plus double weekly program and of course in HURIKONE. She draws inspiration from life, using her observational talent, her hobby for playing with the words of our beautiful, loud and rich Slovak and the ability to express the idea briefly and clearly. In 2013, he published a book of his already published aphorisms, epigrams and other trivia under the name Ľudove slovesnosti, which he published under the pseudonym Ľudo Majer Jakubský; he chose the pseudonym according to his native village. The book is the best of his work in the last 25 years. For the sake of great success, he is preparing the second edited edition and the release of a new book from the latest work.
Source: www.humorikon.sk

Miroslav Dávid
Miroslav David was born in 1956, lives and works in Malacky. Lyricist and poet, author independent of anything (only for love). She has devoted her whole life to alternative, independent music – creativity (texts for several musical formations) and organizationally (festivals, music and social events, concerts, club cultural activities). As he himself confesses: „I look for bread every day, watch and consume it. And I write in my own catalogs. Almost perverse. ”In addition to various civilian professions, he worked as a manager and court writer for the AC + formation, as well as co-creator in other, in particular independent and genre groups like Reel (20 and 6 albums), Rob Grigorov and Einleitungszeit. He works as a free artist. In 2018 he received three awards for his work:
1. „Prize for Tenderness“ 11th Tais Awards 2018 (for trilogy of collections „Rogalo, Whale and Christ Lord“, „Detox“ and „with Raspberries Stuck on Fingers“)
2. „Mobel’s Bow“ (for „Detox“)
3. „PARS ARTEM Diploma for 3rd Place at PARS POETRY 2018“ (2nd category – authors with published books)
Source: www.bowlingmalacky.sk

Roman Buhovecký
Roman Buhovecký is a musician who strives to be authentic not only in his music, but also in everyday life. It strives for an honest approach to life without abbreviations, so it often experiences depth, breadth, falls and failures. It transforms it all into its songs, through which it wants to convey its experiences and bring joy and hope to people. He has released a music album called Sunrise. Songs from this album are about love, hope and overcoming life barriers. He differs from other musicians in that he has no writers but sets the poetry of various authors.
Source: http://www.kamdomesta.sk

Emka Kováčiková
Emka is a 16-year-old, blind, immensely talented conservator who doesn’t look at the world with her eyes, but with her sincere and sensitive heart. Emka has gold in her throat and also plays the piano. It is a beautiful, ethereal being who can sing with her singing.

Štefan Ziegler
Štefan Ziegler is a translator of German and has been focusing on intense literature in recent years. She writes novels, poems and various texts she publishes on her FB page. He wrote the novel Paradise on Earth with the subtitle Manipulation I, currently working on his sequel called Hell on Earth with the subtitle Manipulation II. Since he can now publish a book for a fee, anyone who actually raises money has decided on a different path. In addition to literature, she also devotes herself to visual art. Creates original, authorial photo images to breathe out. These works form a graphic layout of the basic photograph. Sometimes the photo prevails, sometimes the result is indistinguishable from painting – of course, in photography.
Source: http://vychor.blog.pravda.sk

Jozef Fašanga
It belongs to those whose photographic medium fills with joy and satisfaction, while its thematic area of ​​interest is not clearly defined. In a wide range of interest, he displays various genres – nature with a strong accent and sense of detail in the country, urban landscape and architecture, portrait. A special place in his work is interested in motifs from various folklore festivals and ethnographic events. His photographs are a non-stylized record of reality, where the emotional side of expression prevails with a view to reality, embodied in a cultivated form.
Source: http://www.fotoklubdetva.sk

Andrea Koncová
Andrea Koncová is the author of photography, graphics and noble prints. In her work she often analyzes and examines the social statuses and feelings of women. This fleeting introspection is about intimacy in us, not only about the space for creativity in the context of Woolf’s Own Room. Author Direct Inspiration Duane Michals is perceptible in her entire work.
Source: https://trafacka.sk

Martina Majcherová
Martina Majcherová has been a member of the association of fine artists Zvolenská seven since 2015. She is an acryl artist. She regularly participates in art salons. Painting is for her a relax and a tool for fruitful spending of her free time.
Source: http://www.zvolenskasedmicka.sk

Janka Faltinova
Janka Faltinova has been a member of the artistic association Zvolenská seven since 1999. She is engaged in painting and combined techniques. She regularly participates in exhibitions and events of the Zvolenská seven association.
Source: http://www.zvolenskasedmicka.sk

Miroslav Pazdera
Slovak guitarist, composer and self-taught artist of Czech origin.
He was born in Ústí nad Labem in 1962. When he was about six years old, he made something like a strumming tool from a rolling board, cloves and rubber bands. These were his unofficial beginnings as a future guitarist. He began to draw and paint from an early age. He started playing guitar at the age of fifteen, and for some time he worked as a solo guitarist and free-lance singer. Around 1985 he founded the group KOLOMAŽ – Children of Captain Andrgrant. At that time still as a duo in acoustic form. 1988 – laureates and audience award at the event „Dusty Roads“ in Brezno. Later, the group grew with additional members and electrified. In 1990, the group was accepted by the Slovkoncert agency. 1991 recording at Slovak Radio in Bratislava. 1992 – ROCKLET laureates (national group of rock groups) and recording the album “ALL IS OK” in the Ostrava studio Citron. Later independent work as a performing guitarist and co-author of stage music for the Puppet Theater at the Crossroads in Banská Bystrica, in the play Death of Don Quixote as well as a studio guitarist for the play Sinbad. In the past, performing with the guitar in Love for Three Oranges. Around 2000 he founded the PANTA REI group today’s ZET4. In ZET quad, after a long break and personnel changes, he devotes himself to purely instrumental production, focusing on artrock – jazzrock in the STRESSKA program. He also occasionally devoted himself to stage music as an independent author and performer. In this production, the stage music for James the Great Gift (Harry Teater Theater), Nativitas albus papilio – The White Butterfly (Harry Teater Theater) was created. In 2010, he was awarded a jury prize in the jazz guitar category at the gitariade in Banská Bystrica. In 2012, he was nominated for a guitarist of the year accompanied by ZET4 at the multi-genre music competition The Stage / Real League in Prague. At the moment she is also engaged in solo music production with instrumental program Infinite Mood, which is an interesting and pleasant fusion with elements of world music, jazz, blues and classical music. The guitar game is still colored through a guitar synthesizer. His mature musical work is full of colors, captivating melodies and his precise play is characterized by strong improvisation thinking. As a painter and graphic designer, he worked until 18 years on the creation of painted maps and other commercial art works. In addition to this activity, he also devotes himself to free painting. Popular Techniques – pen-and-ink wash, watercolor, acrylic, dry pastel and digital painting and drawing.