25/09/2020

Dom plný umenia 25.9.2020

Dátum/Date
25/09/2020

Čas/Time
17:00 - 19:30

Miesto konania/Location

Dom umenia Arteska

Partizánska 63, 962 12 Detva

SlovakiaDom Plný Umenia prinesie aj v septembri veľa zaujímavého.

V programe sa predstavia:

Próza

Mária Corvus – pseudonym slovenskej autorky (Mária Havranová). Pochádza zo stredného Slovenska. So svojou rodinou žije v Bratislave už 30 rokov. Veselý študentský život, na ktorý doteraz rada spomína, prežila v Banskej Bystrici, kde študovala ekonómiu, odbor zahraničný obchod. Literatúre sa venuje už od základnej školy. V roku 2015 debutovala románom Hladné dlane.

Poézia

Peter Papšo – V roku 2004 debutoval so svojou prvou básnickou zbierkou Keď odídeš, zhasni… Druhú básnickú zbierku vydal o 3 roky neskôr pod názvom Pár slov. Od roku 2003 je členom literárneho klubu Litera 2 a pravidelne publikuje v jeho zborníkoch. Venuje sa tvorbe piesňových textov. Spolupracoval s Petrom Cmorikom, Jurajom Kupcom, Romanom Buhoveckým, či s banskobystrickou hudobnou skupinou Fervido. Od roku 2009 je členom Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2011 vydal spolu s ďalšími šiestimi autormi básnickú zbierku Nula. V tom istom roku spolu s Marcelom Pálešom založil voľné zoskupenie autorov Generáciu NULA.

Modrotlač s praktickou ukážkou

Lucia Dovalová –  vyštudovala chemické inžinierstvo na FCHPT STU v Bratislave, neskôr výtvarné umenie na UMB v Banskej Bystrici. Okrem učenia vedie chemický a výtvarný krúžok, kde sa venuje s deťmi viacerým aktivitám a projektom. Originálnou aktivitou je fotografovanie kryštálov chemických látok v polarizovanom svetle.

Hudba

Roman Dovala – študoval na Evanjelickej Bohosloveckej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Dnes pôsobí ako evanjelický farár v Badíne. Pán Dovala je okrem iného skvelý pesničkár, ktorý svojou hudobnou tvorbou podfarbuje mnohé literárne podujatia.

Vernisáž MASCULINUM/FEMININUM

Magdalena Jančurová a Matúš Jančura – všestranní profesionálni umelci, obaja vyštudovali Akadémiu výtvarných umení v Krakove (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) tvoria manželský pár a žijú v Slovenskej Ľupči. Okrem výtvarnej tvorby sa venujú práci s kovom a sú majiteľmi  Lupčianske kovozávody s.r.o. , kde okrem bežných zákaziek venujú svoj čas rekonštrukcii mnohých vzácnych historických strojov (žeriav v Hronci …) Magdalena okrem iného venuje svoj čas aj výrobe šperkov. Výstava spracúva tému, ženského a mužského tela, v jeho rozličných spôsoboch vnímania, estetických a ideových prvkov.

Moderátor

Jana Kuricová

VSTUP je na všetky podujatia ZDARMA, budeme však vďační za vaše dobrovoľné príspevky na chod Domu umenia Arteska. Svoj príspevok môžete vhodiť na poschodí hneď pri vstupe, do našej zázračnej pokladničky, ktorá vám za príspevok poďakuje.

Všetci ste srdečne vítaní.

Ako sa k nám dostanete? / How to reach us?

Podujatie Dom plný umenia v roku 2020 z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je: