Dom plný umenia – 23.8.2019
- august 24, 2019

Dom plný umenia – 23.8.2019

Predposledný augustový piatok patril v Arteske znova podujatiu, z ktorého plánujeme urobiť pravidelné stretnutie pre umelcov – Dom plný umenia a našim cieľom je mať Dom plný umenia v Arteske každý mesiac. Aj z tohoto dôvodu sme tentokrát zmenili miesto a presunuli sme podujatie zo záhrady do interiéru, čo sa nakoniec vzhľadom na dážď ukázalo ako rozumné riešenie.

Po prípravách a všetkých úpravách miestnosti sme boli vo veľkom očakávaní ako to dopadne a ako to zvládneme, pretože miestnosť má svoju maximálnu kapacitu a my sme netušili čo urobíme ak príde veľa ľudí.

„Našťastie“, samozrejme to našťastie je zámerne v úvodzovkách, väčšina populácie v Detve, ktorá je aspoň ochotná vystrčiť nos zo svojej domácnosti, je veľmi nenáročná a jednoduchá a celé jej kultúrne vyžitie pokryje návšteva krčiem. Žiaľ toto je fakt dnešnej doby, kedy je umenie a kultúra pre väčšinu ľudí veľká neznáma a aj napriek tomu, že je snaha vytvárať vzdelávanie v tejto oblasti, záujem o samotné umenie a o vzdelávanie je malý, čo sa samozrejme odráža na inteligencii populácie. Dnes vo všeobecnosti panuje medzi mladými názor, že kultúru a umenie nepotrebujú a vôbec si neuvedomujú, že život bez nich by bol neskutočne plytký. Škoda, že mnoho mladých a nielen mladých aj tu v Detve je s týmto plytkým životom spokojných a dnes už prestáva byť záujem dokonca aj o hudobné podujatia, ktoré ešte pred pár rokmi formovali vývoj spoločnosti. Nie je to však len o mladých, pretože výchovu sme im dali my a sme to my, kto im umožňuje a toleruje život vo virtualite na ploche ich izby.

Tento odsek samozrejme berte s rezervou, nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, píšem však žiaľ o väčšine. No aby som sa vrátil k podujatiu, pre nás to tentoraz bolo našťastie, pretože to kapacita nami pripravenej miestnosti zvládla a zišla sa v nej skupinka úžasných ľudí, ktorí mali možnosť vychutnať si nielen dávku umenia, ale aj trochu cestovania v podaní krátkych reportáží cestovateľa Jozefa Weisa zo Zvolena.

Celý program mal veľmi bohatú a pestrú štruktúru a tak sa nám tu striedali hudobníci, cestovateľské dokumenty, poetici, výtvarníci a prozaici, čím sme dosiahli zaujímavý celok. Je úžasné, že sa nám do Detvy darí dostať významných umelcov, ktorí sú ochotní podeliť sa nielen o svoju tvorbu, ale aj o svoje zážitky. Zároveň sa musím znova vrátiť k tej mojej vsuvke – je naopak smutné, že ľudia v Detve si nenájdu čas na stretnutie s ľuďmi, ktorí sú pojmami. Aj napriek tomu, že je toto podujatie dáva ľuďom priestor na osobný kontakt a nie je to len nejaké predstavenie, kde niekoho uvidíte na javisku a potom Vám zmizne niekde v zákulisí.

Samozrejme nebol by to Dom plný umenia, keby končil samotným programom a keďže sme mali po prvom DPU výborné ohlasy na posedenie po programe, rozhodli sme sa, že posedenie s občerstvením pre všetkých bude súčasťou každého takéhoto podujatia. Počas posedenia sme si vypočuli úžasné historky pozvaných umelcov a výborne sme sa zabavili až do neskorých večerných hodín.

Celé podujatie považujeme znova za skvelé stretnutie ľudí z rôznych druhov umení, sme radi, že sa nám stále darí účel spájania umelcov a že nám vznikajú nové priateľstvá a nové spolupráce. Samozrejme aj my sa učíme a dnes už vieme, že budúce podujatia vo vnútri budeme robiť trošku inak. Určite musíme podujatie skrátiť a radšej ich robiť radšej častejšie a viac, pretože vnútorný priestor nedáva možnosť pohybu pre ľudí. Taktiež ideme riešiť sedenie na zemi pravdepodobne nafukovacími matracmi a neposlednom rade musíme doriešiť dostatočné vetranie. Tiež sme zistili, že bude asi rozumnejšie oddeliť premietanie na samostatnú akciu. Takže vymýšľame, snažíme sa poučiť zo skúseností a veríme, že každý ďalší Dom plný umenia bude lepší a lepší.

Na záver chcem samozrejme poďakovať za skvelú atmosféru všetkým účinkujúcim:

Jozef Weis
výtvarník, cestovateľ, filmár, fotograf, spisovateľ a publicista

Jozef Kajan
výtvarník

Zuzana Balašovová Donátová
spisovateľka

Mirka Sujová Boleslavská
výtvarníčka, poetka a hudobníčka

Andrea Boldišová
spisovateľka

Jana Kuricová Tomaľová
poetka

Vladimír Javorský
scenárista, aforista, humorista, poet a spisovateľ

Peter Švikruha
poet a výtvarník

Miroslav Pazdera
hudobník a výtvarník

Andrej Hanes
študent ZUŠ Detva – gitara

V galérii zatiaľ iba pár cvakov z mobilu, doplníme fotografie hneď ako nám dodajú fotografi 🙂

Foto: Arteska a Jaroslav Švábenský